Wakacje we Francji – o czym powinni pamiętać kierowcy

Prawdopodobnie sami jesteśmy kierowcami, dlatego podróżujemy tak często, jak tylko jest to możliwe. Nawet gdy mamy zamiar wyjechać za granicę, rezygnujemy z rezerwowania sobie miejsca w autobusach lub pociągach, bo wolimy wsiąść do swojego starego auta i nim jechać po nieznanych terenach i obcych nam drogach. Do Francji także pragniemy dostać się samodzielnie, bo przecież nie jest to niewykonalne, skoro wiele ludzi tak postępuje. Pamiętajmy jednak, by do takiej podróży trochę się przygotować, sprawdzając francuskie przepisy. To je musimy bezwzględnie respektować i się ich trzymać.

Na pewno zastanawiamy się już teraz nad tym, jakie dokumenty będziemy musieli mieć zawsze przy sobie, poruszając się własnym samochodem. Niezbędnym dokumentem będzie oczywiście prawo jazdy, jednak nie musimy na nowo wyrabiać go we Francji. W tym kraju spokojnie przyjmą nasz dokument polski lub dokument międzynarodowy, ale tylko przez określoną ilość czasu – 90 dni. Gdy upłyną trzy miesiące, a my zechcemy dalej pozostać we Francji, będziemy musieli wyrobić sobie prawo jazdy francuskie. Nie zawracajmy sobie jednak tym głowy, jeśli do nowego państwa wyjeżdżamy tylko na wakacje, bo przecież nasze wczasy nie będą trwać dłużej niż miesiąc. Skupmy się więc na drodze i na przepisach, czyli na tym, w jakich sytuacjach będziemy mogli dostać mandat. Na pewno stanie się to wtedy, gdy będziemy rozmawiać przez telefon i jednocześnie prowadzić swoje auto. Korzystanie z zestawów głośnomówiących jest już legalne, ale na to też uważajmy. Jeśli bowiem doprowadzimy do wypadku i później zostanie nam udowodnione, że wtedy korzystaliśmy z takiego zestawu, mandat otrzymamy. Odpuśćmy więc sobie wszelkie rozmowy na czas podróży.

Oczywiście przepisy francuskie nie są wcale skomplikowane, a większość z nich pokrywa się z tymi polskimi. Jeśli więc w swoim kraju nie mieliśmy problemów z jeżdżeniem po drogach, w siedzibie Paryża kierowanie autem też nie będzie dla nas żadnym kłopotem. Podróże mogą być jedynie przyjemne, skoro odbędą się w atrakcyjnej okolicy.