Śmieciowe jedzenie

Nasze społeczeństwo wyróżnia się tym, że większość z nas się spieszy. Nie dbamy o to co jemy, w jakich godzinach i przede wszystkim w jakich ilościach. Często idąc do pracy nie zabieramy ze sobą jedzenia i kupujemy produkty, które możemy zjeść na szybko. Takie zakupy zazwyczaj okazują się prawdziwą bombą kaloryczną, która pozbawiona jest właściwości odżywczych. Jeszcze gorszym rozwiązaniem jest podjadanie w fast foodach, które przygotowują swoje posiłki na głębokim tłuszczu.

Dlaczego więc decydujemy się na „śmieciowe jedzenie”? Z lenistwa i z braku czasu. Większość z nas po całym dniu pracy jest zmęczona i nie ma siły na gotowanie, robienie zakupów i stanie w gigantycznych kolejkach. Czy są jakieś metody, które mogą pomóc w walce z otyłością? Oczywiście, że tak. Dobrym rozwiązaniem może być zamawianie cateringu z wyznaczoną liczbą kalorii. Dzięki czemu, będziemy kontrolować ilość posiłków jakie przyjmujemy. Jeżeli nie chcemy zamawiać gotowych potraw, ponieważ nasze jedzenie smakuje nam lepiej lub po prostu uważamy, że nie wychodzi to ekonomicznie – bardzo dobrym rozwiązaniem jest ustalenie sobie godzin, w których będziemy przyjmować posiłki. Najlepiej jest to robić co 3-4 godziny, a liczba posiłków, jakie powinniśmy przyjmować nie powinna być mniejsza niż 4 dania.

Należy unikać pustych węglowodanów. Dużo osób uważa, że jedzenie owoców jest bardzo zdrowe. Oczywiście jest to prawda, jednak należy pamiętać, że owoce powinno się przyjmować tylko do śniadania, ponieważ zawierają dużą ilość cukru. Do obiadu i kolacji lepiej jest zastąpić je warzywami, może być to np.: kalafior, brokuł, pomidor, ogórek.

Jeżeli mamy więcej czasu, bardzo dobrze jest przygotować posiłki dzień wcześniej i podzielić sobie na określone porcje. W Internecie można znaleźć wiele ciekawych przepisów na łatwe i smaczne dania. Będzie to zdecydowanie najlepsze dla naszego organizmu i dla naszej diety. Taki posiłek powinien składać się z węglowodanów (ryż, makaron, ziemniak) i białka (kurczak, ryba) oraz warzywa, których w tym przypadku nie musimy sobie żałować. Mają mało kalorii, a dużo cennych właściwości, dlatego powinniśmy je dodawać do każdego posiłku.

Do naszych nawyków żywieniowych należy wprowadzić jak największą ilość warzyw. Warto jeść również ryby, które dostarczają dużo witamin i wartości odżywczych dla naszego organizmu. Należy ograniczyć podjadanie, szczególnie słodyczy (chipsów, batoników, czekoladek, słodkich soków).

Prawdziwą bombą kaloryczną jest również alkohol. Jeżeli zależy nam na zrzuceniu zbędnych kilogramów zdecydowanie powinniśmy odstawić napoje alkoholowe. W tym okresie powinniśmy spożywać dużo wody.

Woda gazowana czy niegazowana? Ile osób, tyle teorii na temat tego, która z tych wód jest lepsza. Zdecydowana większość uważa, że zdrowsza jest woda niegazowana, jednak nie ma większych zastrzeżeń do spożywania wody gazowanej. Należy pić dziennie około 2 litry wody.

Jeżeli zależy nam na zdrowym odżywianiu, należy wprowadzić wszystkie te zasady w swoje życie. Najważniejsza jest systematyczność. Pamiętajcie, że czasami możemy pozwolić sobie na drobne ustępstwa – życie ma się jedno, dlatego trzeba z tego korzystać.