Dlaczego ludzie czytają tabloidy?

Czym jest tabloid?

Jest to gazeta, która zazwyczaj wydana jest codziennie. Wyróżnia się swoją sensacyjnością oraz językiem potocznym. Tematyka, która jest w nim poruszana dotyczy głównie plotek, kontrowersji oraz skandali ze świata polityki oraz show-biznesu. Często odwołują się do emocji czytelnika.

Czym wyróżnia się prasa bulwarowa?

Magazyny plotkarskie wyróżniają się swoim charakterem. Nie znajdziemy tutaj poważnej treści oraz tematów, które są dla nas ważne. Artykuły opisują zazwyczaj zdrady, romanse, kłótnie, wpadki z życia gwiazd oraz polityków. Dobór osób, które są bohaterami tabloidów nie jest przypadkowy. Dla dziennikarzy najważniejsze jest to co przyciąga uwagę odbiorców. Fotografie, które dołączone są do artykułów również są kontrowersyjne, często ukazujące wady bohaterów.

Dobór artykułów i fotografii

Skandale to najczęściej poruszany temat. Już na pierwszej stronie znaleźć można zdjęcia gwiazd, posłów, ministrów, aktorek, modelek. Tytuły często pełne są wykrzyknień oraz pytań retorycznych. Ich główną funkcją, jest zwrócenie uwagi odbiorców. Tekst zazwyczaj są o absurdalnie drogich zarobkach celebrytów i polityków, chorobach, kryzysach, małżeństwach, wypadkach – często z użyciem alkoholu lub narkotyków, zdrad itp. Fotografie często są rozmazane, zrobione z ukrycia. Bohaterowie ukazani są od jak najgorszej strony. Często ukazują źle dobraną kreację, makijaż.

Skandaliczne tytuły

Tytuł to pierwszy element, który ma przyciągnąć czytelnika. Wiele badań wskazuje na to, że jest to jedyna treść, którą czytają odbiorcy. Jeżeli tytuł jest słaby – czytelnik może pominąć artykuł. Rzeczą, która się wyróżnia w bulwarówkach jest podkreślenie tytułu poprzez użycie większej czcionki lub innego koloru. Słowa, które dominują w tytułach to: zdrada, romans, narkotyki, alkohol, sex. Takie wyrażenia powodują konkretne emocje i uczucia.

Najpopularniejsze tabloidy

Do najpopularniejszych tabloidów w Polsce należy: „Fakt” oraz „Super Expres”. W Niemczech jest to „Blid”. W Wielkiej Brytanii „Daily Mirror” i „The Sun”. Często ludzie korzystają również z serwisów plotkarskich, w Polsce do najpopularniejszych należy: „Pudelek”, „Plotek” oraz „Kozaczek”.

Dlaczego magazyny plotkarskie?

Tabloidy czytają zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Najczęściej są to osoby w grupie wiekowej 20-30 lat, jednak starsi również sięgają po tego typu prasę. Według badań wynika, że po bulwarówkę odbiorcy sięgają w celu zapewnienia sobie rozrywki, oderwania się od codziennych problemów i obowiązków. Większa część osób wybiera tabloidy, ponieważ nie występuje w nich dużo tekstów. Dominują fotografie prasowe. Język jest prosty, czytelni i łatwy w zrozumieniu.

Spadek czytelnictwa tablodiów

„Fakt” odnotował znaczący spadek czytelnictwa. W okresie od lutego do lipca po gazetę sięgało 7,9 % respondentów w grupie wiekowej 15-75 lat. Rok wcześniej w analogicznym okresie było ich 10,4 %. Oznacza to spadek, który wyniósł 2,5 % pkt. Procentowych. Jest to największy spadek czytelnictwa, jaki odnotował „Fakt”. Co więcej „Super Express” również uzyskał znaczący spadek liczby odbiorców.  Z tego wynikać może, że czytelnicy mają dosyć plotek i luźnej tematyki.